Çocuk Kitapları

Okuduğum, Sevdiğim, Önerdiğim Çocuk Kitapları...

                                                      * * *

Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kız’dan
Yazan: Sara Şahinkanat
Çizen: Ayşe İnan Alican
Kır Çiçeği Yayınları


Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kız’dan adlı kitap Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği tarafından 2010 yılının en iyi resimli çocuk kitabı seçildi.
Artık büyüdüğünü düşünen yavru kurt, bunu annesine de ispat etmek ister. Kendi başına ormana gezintiye gitmek ister. Annesi, onun kendini koruyup koruyamayacağı sınamak için ona sorular sorar. Sonunda da bunu ikna olur. Anne ve yavru kurt arasında geçen bu 
soru-yanıt şeklindeki diyaloglar sade metinlerde kullanılan şiirsel dille bir oyuna dönüşüyor. 
Kitap, aynı zaman Kırmızı Başlıklı Kız masalına gönderme yapıyor. Bildiğimiz masalda annesi Kırmızı Başlıklı Kıza, ormanda dikkatli olmasını salık verirken; burada masalın korkutucu karakteri anne kurt yavrusuna ormanda dikkatli olmasını ve Kırmızı Başlıklı Kız ile konuşmamasını söyler.

                                                      * * *
"İsmi Lazım Değil"in Doğal Tarihi: Kaka
Yazan: Nicola Davis
Çizen: Neal Laytom
Can Çocuk


Bizler küçükken, 'kaka' sözcüğü pek kullanılmazdı. "Anneee, büyük tuvaletim geldi!" durumu anlatmak için en uygun olan cümleydi.
Kakadan konuşmaktan ya iğreniriz ya da utanırız. Oysa tüm insanlar ve hayvanlar farklı renk ve büyüklüklerde de olsa kaka yaparlar.
Hayvanların kakalarına bakarak, hangisine ait olduğunu bulabiliriz. Son yıllarda kakayla ilgili kitaplar çoğaldı. Bir tanesi de Can Çocuk etiketiyle raflarda yerini aldı. Bu kitap, tam bir kaka ansiklopedisi: İneğin kakası koyuna göre neden daha sulu; renkli kaka nasıl oluyor; hangi hayvan kakaları koklayarak eş seçiyor gibi soruların yanıtı var içinde.
Kakayla ilgili bağ biraz da kültürel. Her ne kadar 'kaka konulu kitaplar' çoğalsa da kakalardan söz etmek bizim için hala bir tabu. Oysa o iğrendiğimiz, dalgasını geçtiğimiz şey ne kadar önemli. İşte, bunu keşfetmesi için çocuklara harika bir fırsat.

Kitaptan bazı ilginç bilgiler:


* En büyük kaka gök balinanınki. Kakaları 25cm genişlikte ve birkaç metre uzunlukta olabiliyor.
* En küçük kaka ise yabanarısı yarasasınınki. Bu hayvan, topluiğne başı büyüklüğünde kakalar yapıyor.
*En kokulu kaka, kötü kokulu Durion meyvesini yiyen orangutanın kakası.
*Çok uzun bacakları olan yeleli kurt, kakasını hep ayaktayken yapıyor. Bu da kakasını yerden bir metre yükseklikteki cisimlerin üzerine yapabilir anlamına geliyor.
*Mayıs sinekleri, yalnızca bir gün yaşıyorlar. O tek günde de hiçbir şey yemedikleri için kaka yapmaları gerekmiyor.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder